Teatr ROZBARK

Centrum założycielskie PST

Teatr ROZBARK działa w Bytomiu od 2014 r. i w tym czasie przygotował już ponad 30 premier i zaznaczył swoją obecność na ogólnopolskiej mapie tanecznej. W postindustrialnej przestrzeni byłej Cechowni KWK Rozbark produkujemy spektakle taneczne, uczestniczymy w międzynarodowych projektach artystycznych, a także rozwijamy działania edukacyjne i społeczne dla różnych grup odbiorców. Wspieramy niezależnych artystów udostępniając im przestrzeń w ramach rezydencji.

W 2017 roku byliśmy współorganizatorem Polskiej Platformy Tańca – najważniejszego wydarzenia tanecznego w Polsce, a także Ogólnopolskiej Konferencji Kultury. Z naszymi spektaklami odwiedziliśmy najważniejsze ośrodki taneczne w Polsce: Warszawę, Wrocław, Kraków, Lublin, Białystok, Poznań i wiele innych miast. Występowaliśmy również w Niemczech, Francji, Holandii i na Węgrzech.

Spektakle Teatru ROZBARK zostały nagrodzone dwoma Złotymi Maskami – Nagrodami Marszałka Województwa Śląskiego, a także zdobywały nagrody i wyróżnienia na festiwalach. Przy Teatrze działa również Integracyjny Teatr Tańca INTEGRA, w ramach którego powstają spektakle tworzone przez osoby o różnym stopniu niepełnosprawności. Teatr prowadzi innowacyjny program rezydencji artystycznych "Młodzi na scenę", w 2019 roku odbyła się również pierwsza edycja międzynarodowego festiwalu ROZBARK in MOTION. We wrześniu 2019 jako jedyny instytucjonalny teatr tańca w Polsce zostaliśmy zaproszeni ze spektaklem "Rozkosz" w choreografii Jakuba Lewandowskiego do głównego programu Polskiej Platformy Tańca 2019.