foto Klaudyna Schubert

Wojciech Mochniej

 

Wojciech Mochniej – tancerz, choreograf, pedagog. Urodzony i wychowany w Lublinie. Obecnie mieszka i pracuje w Kanadzie, gdzie prowadzi swój zespół. W latach 1991-1994 był tancerzem Śląskiego Teatru Tańca. W 1994r. Współpracował z artystami takimi jak: Anna Sokolow, Talley Beatty, Mark Haim, Stephanie Skura oraz Risa Jaraslow. Brał udział w produkcjach Alpo Aaltokoskiego (Finlandia), Avi Kaisera (Belgia/ Izrael), Pauli Ross, Davidy Monk i Darcy McGehee (Kanada). Jako artysta improwizujący współpracował i uczył się u Ray Chunga, Chrisa Aikena, Davida Dorfmana oraz Martina Keougha.
Wspólnie z Melissą Monteros założył Gdański Teatr Tańca oraz Gdańską Szkołę Tańca Współczesnego (1994-2001). W 2002r. GTT zmienił nazwę na W&M PHYSICAL THEATRE. Pracując nieprzerwanie (przez ponad dwadzieścia lat ) zespół występował w min. w Austrii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemczech, Włoszech, Polsce oraz Kanadzie, gdzie teraz mieści się jego siedziba.

Jego prace solowe były prezentowane min.w Calgary, na Festiwalu “Full Moon Dance” w Finlandii, w Teatrze Narodowym w Warszawie oraz w wielu ośrodkach tańca w Polsce. Mochniej był artystą rezydentem w Bruckner Conservatory (Austria) oraz na wielu festiwalach w Polsce i za granicą. Stworzył choreografię w polskiej edycji „You can dance”. W Calgary był członkiem Theatre Junction Company of Artist oraz gościnnym nauczycielem zespołu Decidedly Jazz Danceworks. Magazyn „Dance Europe” nagrodził jego solową pracę „Just po prostu” jako najlepszy performance w kategorii „Male Dancer”. Otrzymał nagrodę miasta Gdańska i Lublina za zasługi dla tańca współczesnego w Polsce. W 2018 r zrealizował spektakl pt .: We_selle w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2018 Instytutu Muzyki i Tańca.

Mochniej jest nie tylko tancerzem i choreografem, ale także wykładowcą na Uniwersytecie Calgary na Wydziale Tańca. Prowadzi zajęcia z tańca współczesnego, choreograi, dance and the camera, improwizacji, performance i repertuaru. Jako profesjonalny artysta tańca z międzynarodowym doświadczeniem, działający na scenie kanadyjskiej i europejskiej, Mochniej przyczynia się do poszerzania perspektywy swoich studentów w zakresie tańca współczesnego. Posiada bardzo wysokie wymagania odnośnie zaangażowania i rozwoju swoich podopiecznych jako tancerzy. Głęboko wierzy w efektywność stawiania wyzwań, podejmowania ryzyka oraz przekraczania granic komfortu.