Maciej Kuźmiński

choreograf, kierownik i architekt Polskiej Sieci Tańca
foto Aleksander Joachimiak

fot. Aleksander Joachimiak

Urodzony w 1985r. Maciej Kuźmiński to choreograf, tancerz, pedagog i producent. Poza Polską Siecią Tańca inicjował i koordynował również wymianę rezydencyjną Project 2/3 pomiędzy Polską a Luksemburgiem, festiwal sztuki tańca Rozbieg, dwa projekty edukacyjne "Myśl Ruch Taniec" w ramach prog. "Myśl w Ruchu" Instytutu Muzyki i Tańca, tournee spektakli "Różnica i Powtórzenie", "Archipelag" oraz "After Before" w ramach prog. "Scena dla tańca". W latach 2016-2018 keirownik artystyczny Teatru Tańca Caro w Siedlcach. Jego niezależne produkcje tworzą repertuar Maciej Kuźmiński Company.

Spektakle Macieja Kuźmińskiego, formalnie odważne i operujące osadzonym, dynamicznym ruchem, prezentowane były od 2014 r. ponad 130 razy w Anglii, Niemczech, Izraelu, Kanadzie, Brazylii, Austrii, Finlandii, Szwecji, Holandii, Słowenii, Czechach, Serbii, Macedonii, Ukrainie, Białorusi, Armenii, Gruzji, we Włoszech, na Węgrzech oraz wielokrotnie w Polsce. Jako twórca zdobył kilkanaście nagród za choreografię, w tym prestiżową Nagrodę Publiczności na Polskiej Platformie Tańca 2014 za spektakl Room 40, II-gą Nagrodę i Nagrodę Scapino Ballett Production Award na Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym w Hannowerze w 2016 r, oraz Iszą Nagrodę, Nagrodę Krytyki oraz Nagrodę Specjalną na międzynarodowym konkursie miniatur choreograficznych w 2017 r w Belgradzie w Serbii za solo Dominique. Jego praca pt. Powtórzenie reprezentowała Polskę w oficjalnym programie Internationale Tanzmesse NRW 2016 w Düsseldorfie. W ostatnim czasie laureat nagrody Regensrburg Tanz Production Prize za solo I fought Piranhas Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym w Hannowerze w 2018 r.

Twórca spektakli dyplomowych dla Konserwatorium Trinity Laban w Londynie, Instytutu Tańca Współczesnego w Belgradzie, oraz Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku. Gościnny pedagog w konserwatoriach i zespołach: Codarts - Hogeschool voor de Kunsten, Rotterdam, Holandia, University of Calgary, Kanada, IUI – Belgrade Dance Institute, Serbia, dla zespołów Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu, Bitef Dance Theatre z Belgradu jak i dla wielu festiwali na terenie Europy.
W latach 2013-2016 etatowy pedagog Wydział Teatru Tańca w Bytomiu Państwowej Akademii Sztuki Teatralnych w Krakowie.

Maciej Kuźmiński ukończył z wyróżnieniem studia MA Choreography, oraz, również z wyróżnieniem, BA Dance Theatre na konserwatorium Trinity Laban w Londynie.