Joanna Lewicka

choreografka, reżyserka
Joanna Lewicka, W moim początku jest mój kres, fot. nieznany - Anna Kalita

Studiowała filozofię, romanistykę i kulturoznawstwo na Uniwersytecie w Konstancji, a w roku 2007 ukończyła reżyserię teatralną w Wyższej Szkole Muzycznej i Teatralnej(HfMDK) we Frankfurcie nad Menem. Podczas studiów pracowała pod okiem Hansa Hollmanna, Manfreda Beilharza (teatr dramatyczny), Christofa Loya (opera), Hansa-Thiesa Lehmanna i Jürgena Dreschera, a praktyki reżyserskie odbywała m.in. u Matthiasa Hartmanna w Schauspielhaus Zürich i BatBerlin.

Od 2005 roku reżyseruje spektakle teatralne w Polsce i Niemczech, m.in. w Stadttheater Giessen, Staatstheater Darmstadt, Staatstheater Wiesbaden, Volkstheater Rostock, Theater unterm Dach Berlin, Theater Vorpommern, Teatrze Współczesnym w Szczecinie, lubelskim Teatrze Starym, Muzycznym, Scenie Prapremier InVitro a także Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu oraz w lubelskich galeriach Labirynt i Piękno Panie.

W latach 2007–2011 współpracowniczka Instytutu Polskiego w Düsseldorfie. W roku 2012 na zaproszenie festiwalu Konfrontacje Teatralne zrealizowała szekspirowski „Sen nocy letniej” w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim z udziałem więźniów i profesjonalnych aktorów.Spektakl grany był m.in. w ramach obchodów 100-lecia Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Od roku 2015 działa w Kambodży z ramienia Gesellschaft Internationaler Zusammenarbeit/Civil Peace. W ramach programu lokalnej organizacji KCD (Khmer Community Development) pracuje metodami Teatru Forum i Interethnik Peace w kambodżańsko-wietnamskich wioskach zagrożonych konfliktem społeczno-politycznym po dyktaturze Czerwonych Khmerów.Laureatka nagrody im. Stanisława Hebanowskiego za odkrycie repertuarowe w konkursie „Klasyka Żywa”.