Joanna Czajkowska

tancerka, choreograf, pedagog tańca
foto Helena Ganjalyan
foto Helena Ganjalyan

Joanna Czajkowska: tancerka, choreograf, pedagog tańca, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego. Od lutego 2018 doktorantka na Wydziale Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie także wykładała reżyserię, dramaturgię i inscenizację spektakli tańca (2018/2019). Na początku swojej drogi twórczej związana z Teatrem Patrz Mi Na Usta i Gdańskim Teatrem Tańca. Jako choreograf debiutowała w 1997 roku, a w 1998 rozpoczęła artystyczną współpracę z Jackiem Krawczykiem, co stało się początkiem istnienia Sopockiego Teatru Tańca. Jest laureatką licznych wyróżnień i nagród, z czego najważniejsze to: brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2018), odznaka honorowa „Zasłużona dla kultury polskiej” (2010), Sopocka Muza (2015), Stypendium dla Twórców Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017), Stypendium artystyczne Marszałka Województwa Pomorskiego (2009, 2010, 2011, 2015), nominacja do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za wybitną kreację artystyczną w 2017 roku.

W 2006 była nominowana do nagrody „Artysta Roku 2005” w plebiscycie Gazety Wyborczej Trójmiasto, a w styczniu 2016 roku nominowana do nagrody „Osobowość Roku 2015” w plebiscycie Dziennika Bałtyckiego.

Jest twórcą i współtwórcą choreografii do ponad 55 spektakli Sopockiego Teatru Tańca. Wraz z Sopockim Teatrem Tańca prezentowała swoje prace na wielu festiwalach w całej Polsce i za granicą m.in. w Republice Czeskiej, Portugalii, Niemczech, na Litwie, w Republice Białoruskiej, Rumunii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Indonezji, Mołdawii, Bułgarii, Rumunii, Francji, Austrii, Włoszech, Argentynie, Hiszpanii, Rosji, Słowenii, Szwajcarii i Chinach. Zajmuje się tańcem również od strony teoretycznej, jest członkinią Polskiego Forum Choreologicznego.