foto Jakub Wittchen

Janusz Orlik

 

Tancerz, choreograf, pedagog tańca. Absolwent warszawskiej szkoły baletowej, studiował w Brucknerkonservatorium Linz (Austria). Podczas studiów rozpoczął pracę w zespole młodych tancerzy x.IDA Dance Co. Od 2002 r. jest stałym członkiem Vincent Dance Theatre (Wielka Brytania).

Autor spektakli „Exérèse monobloc”, „a bliźniego swego jak siebie samego”, „Live on stage”, „Święto wiosny”, „Insight” (Nagroda Specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Janusza Orlika i Joanny Leśnierowskiej za najlepszą choreografię przyznana w ramach Polskiej Platformy Tańca 2014) oraz „Mute”. Występował m. in. w spektaklach „Ten Men” i „Happy” Nigela Charnocka, będąc jednocześnie asystentem choreografa, „… (Rooms by the sea) z cyklu ćwiczenia w patrzeniu” Joanny Leśnierowskiej, „Back to bone” Rosalind Crisp, „Collective Jumps” Isabelle Schad, „Shirtology” Jérôme Bela. Współpracował przy tworzeniu i wystąpił w „Rekonstrukcji” Joanny Leśnierowskiej, jak również
projektach „Yanka Rudzka Projekt: Zaczyn” i „Yanka Rudzka Projekt: Wielogłos”. Poza pracą sceniczną Janusz prowadzi warsztaty choreograczne w szkołach tańca oraz innych placówkach edukacyjnych w kraju i za granicą.