Jacek Krawczyk

choreograf, tancerz, pedagog tańca
fot. Alicja Byzdra

fot. Alicja Byzdra

Członek Sekcji Tańca i Baletu w ZASP.

Absolwent AWFiS w Gdańsku, w latach 1988 – 97 pedagog z zakresu dynamiki i plastyki ruchu, aktor –tancerz Teatru Ekspresji Wojciecha Misiuro. W roku 1998 podjął artystyczną współpracę z Joanną Czajkowską, co stało się początkiem istnienia Sopockiego Teatru Tańca, w którym zrealizował ponad 50 spektakli. Jako choreograf i tancerz współpracował z wieloma teatrami alternatywnymi i instytucjonalnymi m.in.z Teatrem Miejskim i Teatrem Muzycznym w Gdyni, Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Bałtycką w Gdańsku, z Teatrem Wielkim w Łodzi.

Występował na wielu festiwalach sztuki tanecznej, teatralnej, performatywnej, na scenach teatralnych w Polsce i w ponad 20 krajach Europy, Azji i Ameryki Południowej. Wielokrotnie otrzymał stypendium twórcze Marszałka Województwa Pomorskiego. W 2006 nominowany do nagrody „Artysta Roku 2005” w plebiscycie Gazety Wyborczej Trójmiasto. Laureat Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego 2005. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2006 oraz w 2020 r.

W 2007 roku otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”. Laureat Nagrody Sopockiej Muzy 2017. W roku 2018 nominowany do nagrody Osobowość Roku w dziedzinie kultury w Sopocie. W roku 2019 został odznaczony brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.