foto Katarzyna Machniewicz

Agata Moląg

 

Kierownik Krakowskiego Centrum Choreograficznego w latach 2015-2018, współzałożycielka i tancerka Grupy Wokół Centrum, pedagog tańca współczesnego i baletu. Praktyk i teoretyk tańca (Wiedza o teatrze na UJ). Ukończyła Społeczną Szkołę Baletową w Krakowie otrzymując Dyplom Tancerza-Choreografa. Od 2007 do 2015 roku tancerka w stałym składzie Krakowskiego Teatru Tańca, z którym zrealizowała 14 premier, w tym jeden spektakl solowy „Blondi. Próba”. Za kreacje w spektaklach KTT tj „Cicindela” czy „TAKARAZUKA.camp” otrzymała nagrody na konkursach w Tychach i Koninie, a pierwsze własne choreografie „Do you feel like coffee?” (solo) i „…oraz, że Cię nie…” (duet z Pawłem Łyskawą) reprezentowały kolejno scenę debiutów w Kaliszu i Polskę na Solo&Duo w Budapeszcie.

Współtworzyła i koordynowała wiele inicjatyw tanecznych i wydarzeń artystycznych: BalletOFFFestival, Festiwal Tańca Współczesnego SPACER, konkurs choreograficzny 3…2…1…TANIEC! oraz edukacyjnych jak taniec.edu.

Jako kierownik KCC odpowiadała za koncepcję Krakowskiego Centrum Choreograficznego nadając mu kierunek rozwoju poprzez działalność regularną oraz pisząc projekty. Obecnie w KCC skupia się głównie na pracy artystycznej i choreograficznej, prezentując spektakle między innymi w ramach Polskiej Sieci Tańca. Dla Grupy Wokół Centrum stworzyła repertuarowe spektakle sceniczne i uliczne: „Makia”, „Płaczki”, „38° C”, „Dobre Wychowanie” i kolektywnie multimedialny „spectral layers of movement”.

Z pasji współtworzy nieformalne miejsce twórcze Młyn Zabierzów pod Krakowem, kreując w nim przestrzeń do działań artystycznych i edukacyjnych, prowadząc regularne zajęcia taneczne i ruchowe dla dzieci i dorosłych, warsztaty i projekty integracyjne.